Инфо

На території Лютізького плацдарму, на околиці села Нові Петрівці Вишгородського району Київської області звідки — 3 листопада 1943р. війська I-го Українського фронту розвернули Київську стратегічну наступальну операцію і 6 листопада 1943 року звільнили столицю України, знаходиться Державний музей-заповідник «Битва за Київ у 1943 році», який 20 березня 2005 року відзначить свій 60-літній ювілей. На місці, де знаходився КСП 1-го Українського фронту, було прийнято Постанову РНК України і ЦК ВКП(б) «Про створення музею-заповідника «Поле битви за Київ» №425 від 20 березня 1945р.

Вдячні нащадки звели тут: Пам`ятник воїну-визволителю — в 1958 році, діораму «Битва за Київ. Лютізький плацдарм» — в 1980 році, величавий музей-палац до 50-ліття визволення м.Києва — у 1993 році.
Музей — центр патріотичного виховання молоді. Колектив музею займається науково-дослідницькою, культурно-освітньою роботою, пам`ятко-охоронною діяльністю. Музей вивчає матеріали, пов`язані з подіфями оборони Києва в 1941 році та визволення Києва та Київської області в 1943 році. Проводять краєзнавчу пошукову роботу, вивчає матеріали з історії Київського Полісся, українського козацтва. Досліджує історію Межигірського Спасо-Преображенського монастиря.

З метою збору, виявлення інформації, документів про учасників оборони і визволення м.Києва музей запровадив анкетування ветеранів війни. З 1998 року музей отримав і опрацював більше трьох тисяч анкет зі спогадами ветеранів — учасників боїв. Матеріали анкет використовуються в екскурсійній роботі, створенні нових експозицій і виставок.
На території музею-заповідника щороку відбувається ряд акцій по вшануванню пам`яті героїв битви за Дніпро, мітинги, зустрічі ветеранів війни, музейні свята з залученням широкої громадськості. Воїни Збройних Сил приймають Присягу на вірність народу України біля Пам`ятника-музея.

На основі зібраних матеріалів в музеї постійно створюються стаціонарні та пересувні виставки. Лише за останній рік були організовані виставки «Т.Г.Шевченко і наш край», «Твої визволителі, Київщино». Музей брав участь в організації виставки «Салют Перемозі в Палаці мистецтв «Український Дім», а на Міжнародній виставці «Україна від Трипілля до сьогодення», яка з 15 жовтня по 12 листопада 2004 року пройшла в Галереї мистецтв Національного університету «Києво-Могилянська Академія», де виставлялися твори сучасних художників, із зібрань музею була представлена робота відомого Народного художника України, Заслуженого діяча мистецтв України, фронтовика танкіста-розвідника Василя Забашти «У роки окупації», яка була виконана до 30-річчя Перемоги. Музей приймав участь в обласній екологічній акції «До чистих джерел».
У 2000 році з нагоди відкриття виставки «Доля української святині», прсвяченої 2000-літтю Різдва Христового, музеєм вперше проведена на Україні наукова конференція з історії Межигір`я.

Музеєм видаються наукові праці і популярні видання, рекламні буклети. Інформація про музей міститься в фотопутівниках, виданнях про м.Київ. Готуються до друку матеріали наукової конференції. Протягом існування музею-заповідника його відвідало більше 6 мільйонів чоловік, серед яких були представники 85 держав світу. За своїм історичним значенням Поле битви за Київ, щедро полите кров`ю наших предків і сучасників, було назване ДЕРЖАВНИМ ЗАПОВІДНИМ і воно стало святинею нашої держави.